kisvarda

Kárpátalján két éven belül megkezdheti működését az első hulladékválogató üzem

Az üzem kapacitása évi 30 ezer tonna. A hulladék, ami válogatásra és tárolásra kerül az üzem területén a beregszászi járás egyesült területi közösségeiből kerül majd begyűjtésre. A működés megkezdésének alapvető feltétele az építkezés első ütemének befejezése, amit követően majd beszállítható lesz az összegyűjtött hulladék a lerakóra.

Mindezekről szó esett 2022. január 06-án Beregszászon, azon a munkamegbeszélésen, melyen részt vettek Volodimir Csubirko, a Kárpátaljai Megyei Tanács elnöke, Viktor Mikita, a Kárpátaljai Megyei Állami Közigazgatási Hivatal elnöke valamint a beregszászi járás érintett egyesült területi közösségeinek vezetői, tovább a Tisza ETT munkatársai, szakértők. 

„Ma a hulladékválogató üzem építését célzó projekt előkészítésének utolsó szakaszába léptünk. A beregszászi járás egyesült területi közösségeinek vezetői korábban már szándéknyilatkozatban erősítették meg, hogy támogatják a projekt elindítását és sikeres megvalósítását. A Tisza ETT, mint vezető partner az Irányító Hatóság kérésére azonban további garanciákat vár el az üzem jövőbeni rendeltetésszerű működésének biztosítása érdekében. Mindehhez az szükséges, hogy a beregszászi járás érintett települései olyan hulladékgazdálkodási társulást hozzanak létre, amely a jövőben irányítja a munkákat és fenntartja az üzem működését.  A Társulás feladat lesz a jövőben, hogy megállapítsa a szemétszállítás díját, a hulladék begyűjtéséért, válogatásáért és elhelyezéséért járó díj mértékét valamint hogy mindezeket a tevékenységeket operatívan szervezze meg a beregszászi járás valamennyi településének vonatkozásában. A projekt megvalósítását követően a hulladékválogató üzem a Társulás tulajdonába kerül”– mondta az megbeszélésen Volodimir Csubirko, a Kárpátaljai Megyei Tanács elnöke.

„A Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi társulás 2018-ban 5 millió eurót nyert el a HUSKROUA 2014-2020 program keretében hulladékválogató üzem és lerakó megépítésére és üzembe helyezésére. Az eredeti pályázat költségvetése 7 millió euró volt, mely összeg szükséges az építési munkálatok teljes körű kivitelezéséhez. Magyarország Kormánya januári ülésén dönt majd a hiányzó finanszírozás biztosításáról, ezt követően történhet meg a támogatási szerződés aláírása, a Tisza ETT akkreditálása Ukrajnában, majd pedig a támogatási összeg első részletének beérkezését követően az építési munkálatok megkezdése. Mindez előreláthatóan néhány hónapon belül megtörténik majd” – nyilatkozta Jevcsák Judit, a Tisza ETT igazgató-helyettese. 

Elmondása szerint, ha a projekt sikeresen megvalósul, Kárpátalja továbbléphet, és újabb projekteket indíthat el, hiszen a megye hulladékgazdálkodásának biztosítására legalább 3 ilyen üzemre lenne szükség.