kisvarda

Határokon átnyúló projekt – A cél a nyelvi sokszínűség fejlesztése

Január 30-án, a vármegyeházán mutatkozott be a Language APL projekt, amely a magyar–ukrán–román határ menti nyelvi sokszínűség fejlesztését tűzte ki célul. A programot az Európai Unió támogatja. A sajtótájékoztatón Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés elnöke ismertette a kezdeményezés részleteit.

Nyelvi akadálymentesítés

Csütörtökön, Nyíregyházán mutatták be a Language APL projektet, aminek a középpontjában a nyelvi akadálymentesítés áll, amely különösen fontos a magyar–ukrán–román országhatár mentén, ahol a történelmi változások és az államhatárok átalakítása következtében több kisebbség él a szomszédos országok területén. Emellett az orosz–ukrán háború kitörése óta számos ukrán állampolgár is az Európai Unióban talált menedéket, különösen Ukrajna szomszédos országai, köztük Magyarország irányában. A projekt kedvezményezettje a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás.

„Ez a projekt a nyelvi sokszínűség előmozdítását szolgálja, különös tekintettel a határtérségben élő magyar kisebbségekre, például Kárpátalján. Célja, hogy segítse őket nyelvi identitásuk megőrzésében, valamint a hivatalos szervekkel való hatékony kommunikációban. Ennek érdekében különböző brosúrákat fordítunk, és többnyelvű feliratokat helyezünk el. Cégekkel együttműködve támogatjuk őket abban, hogy kihasználják a többnyelvűség adta lehetőségeket, amelyek nemcsak identitásuk megőrzését segítik, hanem üzleti előnyt is jelentenek. Így a vállalkozások hatékonyabban tudják értékesíteni szolgáltatásaikat és termékeiket, hozzájárulva a nyelvi sokszínűség fenntartásához” – ismertette Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés elnöke.

A nyelvi sokszínűség támogatása a közéletben és a magánszektorban

A projekt egyik fontos eleme, hogy a közéletben és a magánszektorban is biztosítják a többnyelvű tájékoztatást. Ennek részeként Nyíregyházán is tervezik ukrán nyelvű eligazító táblák kihelyezését, hogy megkönnyítsék az Ukrajnából érkezők tájékozódását és ügyintézését. A megvalósítás során helyszíneket keresnek, ahol már jelen van a nyelvi sokszínűség, valamint többnyelvű tájékoztató anyagokat készítenek, jogi segítségnyújtást kínálnak, és vállalkozásokat ösztönöznek a nyelvi akadálymentesítésre. A projekt keretében a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola bázisán működő Hodinka Antal Nyelvészeti Kutatóközpont is részt vesz, és a projekt végén, Beregszászon nemzetközi szakértők által bemutatott konferenciát szerveznek. A teljes költségvetés közel 300 ezer euró, melyből az EU támogatása közel 270 ezer euró.

https://www.nyiregyhaza.hu