kisvarda

Ukrajna Agrárpolitikai és Élelmiszerügyi Minisztériumánál bemutatásra került a REVITAL I projekt

Széleskörű tanácskozás lebonyolítására került sor 2019. június 19-én Ukrajna Agrárpolitikai és Élelmiszerügyi Minisztériumánál a Természeti források revitalizációjának környezeti vizsgálata Aknaszlatinán a Felső-Tisza-medence további szennyezésének megakadályozása érdekében egy átfogó monitoring rendszer kialakításával – REVITAL I” projekt előkészítése és megvalósítása kapcsán. A projekt a Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna Határon Átnyúló Együttműködési Program 2014-2020 (HUSKROUA – ENI) keretében valósul meg.

A rendezvényen, melyet Volodymyr Topchiy miniszterhelyettes és Ljudmilla Khomichak, az Élelmiszerügyi Igazgatóság igazgatóhelyettese vezettek részt vettek a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás (főpályázó), a Miskolci Egyetem, Ukrajna Tudományos Akadémiája Geológiai Tudományok Intézete, Aknaszlatina Önkormányzata, mint a projekt partnereinek képviselői, továbbá a projekt megírásában jelentős szerepet vállaló Geogold Kárpátia Környezetvédelmi és Mérnöki Szakértő Kft. munkatársai, Magyarország Ukrajnai Nagykövetségének képviselői, valamint Ukrajna Szakminisztériumai és szervezeti egységei, többek között Ukrajna Környezetvédelmi Minisztériuma, Ukrajna Külügyminisztériuma, Ukrajna Biztonsági Szolgálata, a Rendkívüli Ügyek Állami Szolgálata, az Állami Határőrség valamint a „Solerudlikvidatsiya” Állami Vállalat képviselői.

Ministr Agrpol 2

A Tisza ETT igazgatója, Szabóné Cap Andrea bemutatta a jelenlévőknek a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulást, beszélt a megalakulásról és a társulás tevékenységéről, kihangsúlyozva azt, hogy a Tisza ETT az első olyan területi társulás, mely EU tagország és egy harmadik tagország között jött létre. Röviden bemutatta a REVITAL I projektet, mely az Európai Bizottság Tanácsadói Küldöttsége tanulmányának javaslati alapján került kidolgozásra és benyújtásra. A Tanácsadói Küldöttség Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma, Ukrajna Külügyminisztériuma, Ukrajna és Magyarország Brüsszeli Képviseletei hatékony együttműködésének köszönhetően látogatott el Kárpátaljára 2016 szeptemberében és végzett kockázatelemzést az Aknaszlatinai Sóbánya területén.

Ministr Agrpol 1

A projekt műszaki tartalmát a Miskolci Egyetem dékánja dr. Szűcs Péter professzor és dr. Perger László EU-s pályázati szakértő ismertették, akik kihangsúlyozták, hogy a miniszteri szinten elfogadott Integrált Tisza Vízgyűjtő-Gazdálkodási Terv alapján a Tisza folyó medencéjében a kitermeléssel történő véletlen szennyezés kockázata jelentősen magasabb, mint a Duna-medencében. A Tisza folyóra gyakorolt környezetkárosító hatásokat az Aknaszlatinai Sóbánya területén 2008-ban bekövetkezett katasztrófa okozta, melynek eredményeként a folyó só tartalma tízszeresével haladta meg a megengedett mértéket. A felszíni és felszín alatti vizek só szennyeződése mellett a beomlott bányák is állandó veszélyt jelentenek az itt elő emberek életre. A probléma átfogó tanulmányozása érdekében az EU két missziót szervezett 2016-ban, melyek feladata a célterület átfogó kockázatértékelése volt.

Ministr Agrpol 4

Az elkészült jelentés környezetvédelmi intézkedésekre vonatkozó ajánlásokat tartalmaz. A REVITAL I az első projekt, amelynek célja a jelentésben vázolt környezetvédelmi javaslatok gyakorlati megvalósítása. A projekt három konkrét célja a következő: innovatív technológia segítségével tanulmányozni és értékelni az Aknaszlatinai Sóbánya és környéke jelenlegi ökológiai állapotát; kutatás és monitoring megkezdése, a felszíni és felszín alatti vizek minőségi és mennyiségi változásának valamint a talaj torzulásának figyelemmel kísérésére szolgáló integrált monitoring rendszer előkészítése; a tudatosság növelése és a projekt eredményeinek különböző szinteken történő prezentálása. Ez nemcsak a helyi lakosok számára fontos, hanem a probléma természeténél fogva a Tisza folyó mentén elhelyezkedő települések mindegyike számára, ami összesen négy ország lakosságát érinti. A projekt keretében egy Stratégiai Koncepció kerül kidolgozásra, amely elemzést és ajánlásokat tartalmaz majd a vonatkozó jövőbeni tevékenységekre a döntéshozatal minden szintjén.

Ministr Agrpol 3

A találkozó konstruktív légkörben zajlott, Volodymyr Topchiy miniszterhelyettes biztosította a résztvevőket arról, hogy készek és nyitottak a szoros együttműködésre, továbbá a koordinációra valamennyi érintett és felelős intézménnyel és szervezettel az Aknaszlatinai Sóbánya problémájának megoldása érdekében.

Köszönetünket fejezzük ki Ukrajna Agrárpolitikai és Élelmiszerügyi Minisztériuma vezetőségének, hogy megértik és támogatják az egyik legsúlyosabb kárpátaljai környezeti probléma megoldására irányuló REVITAL I projekt sikeres megvalósítását.