kisvarda

Részjelentés a REVITAL I projekt terepi munkáiról

Hosszas előkészületek és szervezés után 2020. júniusában kezdődött el a REVITAL I projekt terepi méréssorozata Aknaszlatinán, amit a Miskolci Egyetem fővállalkozója, a Geogold Kárpátia Kft. munkatársai végeztek. A munkafolyamatokat az elmúlt hat hónap eseményei, a COVID-19 miatt hozott hazai és nemzetközi szigorítások jelentősen befolyásolták. A folyamatos szigorítások és a körülményes határátkelések ellenére a projekt megvalósítása folyamatos.  A kutatás a tervezettekhez képest csúszással, de folytatódni tudott és jelenleg is zajlik. 2020 december végéig időrendben a következő tevékenységek valósultak meg:

2020 június:

  • A Geogold Kft. szakmai csapata 4 fővel júniusban 5 napot töltött el Aknaszlatinán, feltérképezve a kutatási területet, a bányaudvart, annak közvetlen környezetét és a település környezetét. A kiutazás során bejárták a tervezett geofizikai szelvények nyomvonalait, tanulmányozták a megvalósíthatóság körülményeit, megtekintették a potenciális vízmintázási helyszíneket.

2020 július-szeptember:

  • Elektromos ellenállás tomográfia mérések kivitelezésére került sor, összesen 22 192 méter hosszúságban, 30 db mérési vonalon.
  • Elektromágneses geofizikai szelvényezések kivitelezésére került sor VLF RMT és VLF EM műszerekkel, összesen 2595 méter hosszúságban, 4 db mérési vonalon.
  • Megtörtént a nyomjelzéses vizsgálatok I. fázisa: Két betáplálási helyszín (Fekete-mocsár, 10-es akna), 17 megfigyelési pont.
  • A felvonulás után elindult a 12 hónapon keresztül tartó, havi rendszerességű vízminta-vételezés, mely a vízkémiai elemzésekhez szükséges. Ez összesen 27 db mintavételi helyszínt érint a település teljes területén, beleértve a felszíni és felszínalatti vizeket, lakossági kutakat.
  • Megszületett a kivitelezhetőségi tanulmánya a sóbánya búvárrobottal történő felméréséhez. A robot merülése 2021 tavaszán esedékes. A kutatás során a biztonságosan hozzáférhető járatok feltérképezése fog megtörténni.

2020 november-december:

  • P és S hullám szeizmikus szelvényezés történt összesen 8000 méter hosszúságban.
  • Vízmintavétel, vezetőképesség vizsgálat három aknában, különböző mélységekben.
  • Több pontban megtörtént a helyszíni talajmintavétel a laboratóriumi talajmechanikai elemzésekhez (szivárgási tényező, kioldási vizsgálatok stb.)
  • Elkezdődött a vízáramlásokat figyelő rendszer kialakítása. Összesen 10 db sekély kút kiképzése történik meg az alábbi térképeken jelölt helyszíneken. A kutak kiképzését a monitoring rendszer működtetéséhez szükséges eszközök telepítése követi előreláthatóan 2021 januárjában.